Kalp Hastaları İçin Soğuk Hava Riski

Kalp Hastaları İçin Soğuk Hava Riski

Soğukt havada kalp daha fazla oksijene ihtiyaç duyar ve vücut ısısını korumak için kalp daha fazla ve hızlı çalışmak zorunda kalır. İstatistikler kış aylarında kalp krizi sayısının arttığını gösteriyor. Hipertansiyon mevcutsa bu ekstra basınç artışı kalbin yükünü daha da arttırır. Soğuk hava kan damarlarında daralmaya ve kan basıncında artmaya neden olarak zaten yüksek tansiyon hastası olan bir kişide kan basıncının tehlikeli rakamlara yükselmesine yol açıyor.

Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyon kalp hastası bulunuyor ve her yıl 240 bin kişi bu sayıya ekleniyor. Kalp ve damar hastalıkları nedeniyle her yıl 205 bin kişi hayatını kaybediyor.

Risk Altındakiler

• Özellikle ileri yaş grubunda olanlar,
• Dış mekanda çalışanlar,
• Enfeksiyona zemin hazırlayan kalabalık ortamlarda çalışmak zorunda olanlar,
• Depresyon gibi stres yönetimi bozulmuş kişiler soğuk havalarda daha dikkatli olmalı.

Soğuk havada kalbi korumak için neler yapılmalı?

– Sigara kullanmayın.

– Soğuk havada mümkün olduğunca az kalın, rüzgarı arkanıza alarak yürümeye de özen gösterin.

– Dışarıda uzun süre kalmanız gerekiyorsa veya egzersizi dış ortamda yapacaksanız ve hava soğuksa birkaç kat kıyafet giyin

– Soğuk havalarda en önemli ısı kaybı baş ve ellerde oluyor. Bu nedenle başınızı mutlaka şapka-bere ile koruyun, elleriniz için de eldiven kullanın.

– Isınmak amacıyla alkol almayın. Alkol cilt damarlarında genişlemeye neden olarak ısı kaybını kolaylaştırıyor ve kanın yaşamsal organlara akışını azaltıyor.

– Her gün veya haftada en az 3 gün egzersiz yapın. Egzersizlerin başında mutlaka 10–15 dakika ısınmaya özen gösterin. Asıl egzersiz de yaşınıza uygun kalp hızınızda 15–30 dakika sürmeli. Egzersiz sonrası da 5–10 dakika soğuma, gevşeme ve toparlanma hareketlerini yapmayı unutmayın.

– Soğuk havada yapılan egzersiz kalp hastalığı riskini artırıyor. Özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda dış ortam yerine kapalı ortamlarda egzersiz yapın.

– Egzersiz öncesinde çay, kahve, sigara ve kafeinli içeceklerden uzak durun.

– Egzersiz sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin yerine konması için bol miktarda su içmeye özen gösterin.

– İlaçlarınızı mutlaka doktorunuzu tarafından önerilen saatlerde düzenli olarak alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.