Kaspersky Labdan İki Yeni Ürün

Bilişim Zirvesi 2011 kapsamında düzenlenen Kaspersky Lab IT Security Day etkinliğinde kurumların karşılaştığı sorunlar ve güvenlik tehditleri masaya yatırıldı.

Kaspersky Lab Ortadoğu ve Türkiye Yönetici Direktörü Tarek Kuzbarinin açılış konuşması ile başlayan etkinlik kapsamında Windows işletim sistemi destekli Kaspersky Endpoint Security 8 ve Kaspersky Security Center 9 ürünleri de tanıtıldı.

/

Biz de etkinliğin açlılış konuşmasını yapan Tarek Kuzbari ile kısa bir röportaj yaptık:

SDN: Bize kendinizi tanıtır mısınız?

Tarek Kuzbari: İsmim Tarek Kuzbari, Kaskersky Lab Ortadoğu ve Türkiye Yönetici Direktörü olarak görev yapmaktayım.

SDN: Bugün yapılan etkinlikte Kaspersky Sonraki için hazır olun sloganıyla karşımıza çıktı. Kasperskynin bahsettiği sonraki nedir?

Tarek Kuzbari: Öncelikle bu etkinliğe, Kasperskynin geçmişinden bahsettik. Daha sonra CIOlar ve diğer ITciler için şirketin nasıl bir strateji izlediğini anlattık. Son olarak da etkinlik süresince yeni iki ürünümüzden bahsettik. Bu ürünlerle birlikte kurumsal müşterilerimize daha fazla koruma imkanı sağlamış olduğumuzu belirttik. Ayrıca Türkiyeyi de tehdit eden sanal tehlikelere de yer verdik.

SDN: Türkiye pazarından siz sorumlusunuz. Peki Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz? Türkiye için gelecek planlarınız neler?

Tarek Kuzbari: Türkiye pazarı, üzerinde oldukça çalıştığımız, tamamen farklı ve bir o kadar da rekabetçi bir piyasa. Bu pazarda oldukça uzun bir zamandır bulunmaktayız. Kaspersky Lab olarak, Türkiye pazarında lider olabilmek için gerekli tüm çalışmaları da itinayla yapmaktayız. Çünkü oldukça iyi ürünlerimiz var, oldukça iyi teknolojilerimiz var. İyi bir takımımız ve iyi de iş ortaklarımız bulunuyor. Ve her geçen gün genişletmek istediğimizi iyi müşterilerimiz var.

SDN: Bugün bizlere tanıttığınız Kaspersky Endpoint Security 8 ve Kaspersky Security Center 9 ürünlerinin en önemli özellikleri nedir?

Tarek Kuzbari: Çok fazla yeni özellik var. Kurumsal ürünlerimizin geçmişine baktığımız zaman yeni ürünlerimizde oldukça büyük bir sıçrayış yaşadığımızı görebilirsiniz. Günümüzdeyse, daha farklı ihtiyaçları karşılayabilmek için daha farklı çözümler üretiyoruz. Örneğin Internet Security Endpoint 8, uygulama kontrollerinde daha fazla koruma sağlıyoruz. Bunun dışında daha fazla alanda da koruma imkanı sunuyoruz. Kaspersky Security Network (KSN) sayesinde internete sızan yeni tehditlerden anında haberdar olarak, bu kötü amaçlı yazılımlara karşı kısa sürede gerekli önlemleri alıyoruz.

SDN: Bugün bizlere tanıttığınız ürünler, kobiler ve büyük ölçekli şirketlere yönelik. Bu şirketlerin bir kısmı sadece Windows kullanmıyor. Dahası sadece Linux kullananlar da var. Bu şirketler için çözümleriniz bulunuyor mu?

Tarek Kuzbari: Elbette. Artık daha da küreselleşen bir güvenlik yazılım firmasıyız. Dolayısıyla sadece tek bir işletim sistemine odaklı çözümler üretmek yerine, birçok işletim sistemi ve uygulama için güvenlik çözümleri sunuyoruz. Endpoint çözümlerimize baktığınızda Windows, Linux ve Mac OS için koruma sağladığımızı görebilirsiniz. Bu çözümler işletim sistemlerine göre alt kategorilere de ayrılıyor. Örneğin Windowstan söz edecek olursak, Windows XP, Windows Vista, Windows 7 gibi farklı sürümlere ait çözümler ürettiğimizi söyleyebiliriz. Sunucu tarafındaysa Windowsun, Linuxa göre daha az saldırıya maruz kaldığını söylemek mümkün. Bu yüzden de sunucu pazarında Linux oldukça ciddi ve hassas bir yere sahip. Dolayısıyla Linux çözümlerinin de oldukça gelişmiş olması gerekiyor ve Kaspersky Lab bunu sağlıyor.