Kıskanç Eşle Başetme Yolları

Kıskanç Eşle Başetme Yolları

Kimi erkekler eşinin kendisini komşu, arkadaş, hatta yakın aile bireyleri, baba, oğul, erkek kardeş, yeğenle bile aldattığını düşünür. Psikologlar bu duruma buna “Othello Sendromu” diyorlar. Erkeğin eşinin kendisini aldattığını sanması kadına yönelik şiddetin en önemli sebeplerinden biri. Bu durumdaki kişi sürekli eşini izlemekte diğer erkeklerle konuşmalarında, bakışlarında, davranışlarında kendince aldatma kanıtları bulmaktadır.

Kıskanılan eş kimi durumlarda kendi davranışlarını kısıtlayarak uyum sağlamaya çalışıyor, ancak aşırı sorgulanan ve sürekli masumiyetini ispatlamak zorunda bırakılan eşin giyimini, davranışlarını kısıtlaması, hatta sokağa çıkmaması hiçbir işe yaramaz.

Sürekli suçlamalarla bunalan eş, kimi durumda depresyona girer, eşe karşı ilgi istek kaybı gelişir ve bu durum aldatmanın kanıtı olarak yorumlanır. Kıskanılan kişiye yönelik sözel ve fiziksel şiddet artar.

Kıskançlığın en önemli nedeni güven sorunudur. Size güvense de çevrenizdeki erkeklere güvenmediğini hissederek, sizi bir şekilde elinden alabileceklerine inanır. Bu durumda yapmanız gereken, giyim tarzınızdan, arkadaş ilişkilerinizde ödün vermek olmamalı. Onu sevdiğinizi, gözünüzün ondan başkasını görmediğini, başkaları sizinle ilgilense de bundan etkilenmediğinizi anlatın. Kıskançlık biraz da onun özgüven sorunundan kaynaklandığına göre onu ne kadar yakışıklı bulduğunuzu her fırsatta dile getirerek kendine güvenmesini sağlayın.

Kıskançlık yapmasına fırsat vermeden, sormak isteyeceği soruların yanıtlarını normal konuşmanızın içinde vererek, bulunduğunuz ortam, yanınızdaki insanlarla ilgili küçük ayrıntılardan söz ederek, korkulacak bir şey olmadığı hissini yaşatmak da güven vermek için iyi bir yol.

Yolda yürüyorsunuz ve başka erkekler size baktığında eşiniz deliye dönüyor. Şu cümleleri kurarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz: “Ben de kadınların sana baktığını gördüğümde, senin yakışıklılığınla övünüyorum, gurur duyuyorum.”

Sizi diğer erkeklerden kıskandığında, hemen savunmaya geçip kavga çıkarmak yerine durup şöyle bir düşünün. Belki de gerçekten kıskanmasına neden olacak samimiyette davrandınız o erkeğe. Biraz sinirlerinin yatışmasını bekleyin ve yavaş yavaş, kadınlık içgüdünüz sayesinde karşınızdaki erkeğin size gösterdiği ilginin derecesini ayırt edebileceğinizi anlatın ona. Tanıdığınız, konuştuğunuz hiçbir erkeğe karşı, ona hissettiğiniz duyguları hissetmediğinizi vurgulayın. Sizin gözünüzde sevgiliniz dışında tüm erkeklerin kız arkadaşlarınızdan farksız olduğunu söyleyin.

“Kıskanç Eşle Başetme Yolları” için bir yorum

  1. Her insan sevdiğini kıskanır ama fazla kıskançlık dayanılmaz oluyor.

Yorumlar kapatıldı.