Ortaçağ vebasının genetik kodu çözüldü

Reutersde yayınlanan habere göre 14. yüzyılda 50 milyondan fazla Avrupalının ölümüne yol açan veba, diğer adıyla Kara Ölümün genetik şifresi çözüldü.

Ortaçağ vebasının genetik kodu çözüldü

Londrada gömülü olan kurbanların DNAlarından alınan örnekler sayesinde bilim adamları ilk kez eski bir patojenin genomunu yeniden yapılandırmayı başardı.

Sonuçlardan elde edilen veba genomunun tüm yapısı sayesinde bilim adamları hastalıkların evrimini ve günümüzdeki bulaşıcı hastalıkların yapısını anlamayı umuyor. Önceki araştırmalar 1347-1351 yılları arasında Avrupayı kırıp geçiren hastalığın Yersinia pestis isimli bakterinin bir türevi olduğunu göstermişti. Alman, Kanadalı ve Amerikalı araştırmacılar hastalığın tüm yapısını çözmeyi başarmışlardı. Ekiple birlikte çalışan Kanada McMaster Üniversitesinden Hendrik Poinar, Genomik bilgiler bu bakteri çeşidinin günümüzdeki enfeksiyonların atası olduğu görülüyor. Günümüzde görülen salgınların her biri orta çağlarda görülen bu hastalığın bir türevi şeklindedir. Ölümcül bir patojen olan bu bakterinin daha iyi incelenip anlaşılması günümüzdeki salgın hastalıklara karşı daha etkili güvenlik önlemleri almamızı sağlayacaktır, dedi.DNAnın yeniden yapılandırılması ve derinden incelenebilmesi, günümüzdeki salgın hastalıklara sebep olan virüs ve bakterilerin atalarının tespit edilmesini sağlamıştır.

Uzmanlar bubonik vebanın izlerinin hala günümüzde var olduğunu ve yılda 2000 kadar insanın ölümüne neden olduğunu belirtiyor. Bu yılın başlarında Almanya ve Fransada ölümlere neden olan E.coli bakterisinin de veba bakterisinin DNA izlerine sahip olduğu tespit edilmişti. Araştırma için Poinarın ekibi kara ölüm kurbanlarının kemiklerini inceledi.Kurbanların vücutlarındaki diş özlerinde buldukları örneklere odaklandılar. Bu örnekler daha önce Y. pestis kalıntısı için incelenmişti ve vebanın bulaşmadığı DNA örneklerinden ziyade hastalığın DNAsını taşıyan hücreler içeriyordu.

1349u 1350ye bağlayan tarihlere ait olan kemikler araştırmacılara ortaçağ vebasına neden olan bakterinin yaşını hesaplama imkanı tanıdı. Araştırması Nature isimli dergide yayınlana Poinar, ekibinin 660 yıllık bir evrimi tespit ettiğini ve eski organizmalarının genetik yapısının çok az değişikliğe uğradığını belirtti.

Sıradaki adımın neden ölümcül olduğunu saptamak olduğunu da ekledi