Protein Oranı Yüksek Besinler-Yiyecekler

Protein Oranı Yüksek Besinler-Yiyecekler

Özellikle sporla ciddi anlamda ilgilenenlerin dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında sağlıklı beslenme gelir. Hangi spor dalı olursa olsun beslenme, antrenman ve dinlenme dengesini iyi bir şekilde oturtmak beraberinde başarıyı da getirecektir. İşte bu noktada sağlıklı beslenmenin önemi biraz daha artıyor ve sporcuların diyetlerine protein açısından zengin yiyecekler katmaları gerekiyor.

Bu konumuzda body building (vücut geliştirme) ile çok yakından alakalı bir diyet programının olmazsa olmazlarından bahsetmek istiyoruz. Bahsedeceğimiz besin kaynakların protein açısından zengin ancak hayvansal yağ’ları minimum derecede ihtiva eden besinler olmasına dikkat etmeye çalıştık.Yumurta: 1 tam yumurtada yaklaşık 6.50 – 7 gr kadar protein vardır. Haşlanmış yumurta tükettiğimizi düşünürsek gün içerisinde sarısından maksimum 2 adet tüketmeniz kalan kısımları beyaz olarak yemeniz yararınıza olacaktır. Çünkü sarısının fazla tüketimi kolesterol oranınızın zamanla yükselmesine ve tavan yapmasına neden olabilir. Biz diyetimizde genelde gün içerisinde 2 tam yumurta + 3 yumurta beyazı tüketiyoruz. Gün içerisinde dedim ancak bu genelde sabah kahvaltısında oluyor.

Bundan sonraki besinlerin değerlerini vermeden sıralamak istiyorum. Bu besinlerin 100 gramının besin değerlerini küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz; ancak şundan emin olabilirsiniz ki aşağıda yer alan besinler protein açısından zengin, sporcular için ideal olan doğal protein kaynaklarındandır.

* Yumurta (yukarıda da bahsetmeştik)
** Lor Peyniri (peynir altı suyundan yapıldığı için protein oranı yüksek, yağ oranı çok düşüktür.
*** Yulaf, Yulaf Kepeği ( Dünya Sağlık Örgütü yulafın en az et, süt yumurta kadar yüksek oranda protein içerdiğini açıklamış. )
**** Tavuk eti (özellikle beyaz olan göğüs eti), Balık ve Kırmızı et (diyetinizde ağırlıklı olarak en sağlıklı olan tavuk eti ve balık etini tüketebilirsiniz; ancak kırmızı ete de haftalık bazda diyetinize katmanız faydanıza olur.)
****** Light Süt, Light Yoğurt da protein açısından zengin olan ve hayvansal yağ oranı düşük besinler arasındadır.

Spor yaparken yapacağınız diyette elbetteki yalnızca yukarıda saydığımız besinler olmamalı; ancak yalnızca bunlara ağırlık vererek yapacağınız diyet size yarar sağlarken vücudunuz ihtiyaç duyacağı diğer vitaminleri ve besin değerlerini etkileyebilir. Bu yüzden günlük beslenmenizde, yeşillikler, baklagiller, meyveler ve diğer birçok ürün dengeli olarak dağıtılmalı ve yaptığınız çalışmanın seviyesine ve ağırlığına uygun beslenme programları yapmalısınız.

“Protein Oranı Yüksek Besinler-Yiyecekler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.