Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Çoğu insan bir pırlantanın taklidi yapılmışsa onu sahte kabul eder. Fakat sadece taklidini arayan alıcılar da var. Sahte bir pırlantanın gerçek tanımı aslında pırlanta olmayan bir şeyin pırlanta olarak sunulmasıdır.

Pırlanta diye satılan en yaygın yapay taşlar kübik zirconia, zirconium silicate ve beyaz safirdir. Sonrasında tüm sahtelerin kralı geliyor: moisanit. Pırlanta diye satılması en kolay olanı budur, çünkü bir pırlanta gibi parıldar, ışıldar ve aynı göz alıcılığa sahiptir. Bir de laboratuarlarda üretilmiş pırlantalar var, bunlar da gerçek pırlantalarla aynı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahiptir.


Bir pırlantayı kontrol ediyorsanız, eğer yapmanıza imkan varsa, kendi kendinize yapabileceğiniz basit testler var:

  • Parlaklık Testi: Yapaylar, gerçek pırlantalardan daha az parlar. Pırlantalar yüksek bir “kırılma oranı”na sahiptir, bu da içlerinden geçen ışığı keskince bükeceği ve bunun da bir parlaklık oluşturacağı anlamına geliyor.
  • Şeffaflık Testi: Pırlantanız henüz serbestse (yüzüğe monte edilmemişse) ilk olarak temiz olduğundan emin olun, sonra pırlantayı sivri ucu (culet) yukarı gelecek şekilde bir gazetenin üstüne koyun. Gerçek bir pırlanta ile kelimeleri açık şekilde göremezsiniz. Bir pırlantanın içinden bakıyorsanız, kelimeler biraz buğulu bir şekilde görünmeli. Ancak bu testle ilgili istisnai durumlar var var: bazı gerçek pırlantalar sığ kesilmiştir ve bu da yazıyı okumanıza olanak verir.
  • Yansıma Testi: Bir pırlantanın yansımaları gri tonlarındadır. Eğer bir gökkuşağı görecek olursanız, ya sahte ya da düşük kalite bir pırlantaya bakıyorsunuz demektir. Ayrıca gerçek pırlantalar, sahte pırlantaların aksine, tüm taraflarından yansırlar.
  • Yüzük Malzemesi: Gerçek bir pırlanta, yüksek kalite altın ya da platin üzerine yerleştirilmelidir, fakat herhangi birisinin pahalı tektaş veya pırlanta yüzük üzerine de sahtesini yerleştirebileceğini unutmayın.
  • Su Testi: Suya koyun, eğer yüzeyde kalırsa sahtedir. Pırlantalar batar. Ancak elbette bazı diğer taşlar ve sahteler de batabilir.
  • Buğu Testi: Taşın yağdan ve kirden arındırılmış olduğuna emin olun. Sonra taşa üfleyin. Eğer dört saniyeden fazla buğulu kalırsa sahtedir.
  • Aşınma Belirtileri: Eğer fazlaca sıyrık ve çentikler bulunuyorsa, pırlanta sahtedir.

Tanınmış yerel bir kuyumcudan ya da değerli taşları inceleyen ünlü laboratuarlardan (GIA ve HRD gibi) derecelendirme sertifikasına sahip olan internet üzerindeki bir satıcıdan pırlanta almak gerçek bir pırlanta aldığınızın garantisidir. Özel bir topluluktan aldıysanız ve sertifikanız yoksa pırlantayı termal, ağırlık ve ışınım testlerine tabi tutarak bileşimini ve kıymetini sertifikalayacak bağımsız, tanınmış bir ekspere kontrol ettirin. Eğer bir şüpheniz varsa, sahte bir pırlanta almadığınızı ancak güvendiğiniz bir profesyonel kuyumcuya pırlantanızı inceleterek garanti altına alabilirsiniz.
Kaynak: Sahte pırlanta nasıl anlaşılır? – Büşra Pırlanta