Sarkozy’dan Tehlikeli Adım

Sarkozy’dan Tehlikeli Adım

Fransız Senatosuna sunulan ‘soykırımı inkar tasarısının tüm AB ülkelerinde uygulanması için Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy tarafından yeni bir girişim başlatıldı.

Buna göre, “Ermeni soykırımını inkar edenlerin” AB genelinde 1 ile 3 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Fransa’da 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarının suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmesinin ardından 23 Aralık’ta Ankara’ya çağrılan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu dün Paris’e dönerken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy bu kez “AB çapında inkar yasası” için girişimlere başladı.

Yasa teklifinin Fransız Senato gündemine alınması konusu yarın Senato Başkanlık Divanı’nda görüşülecek ve muhtemelen 23-31 Ocak arasında tasarı Senato gündemine sunulacak.

Sarkozy senatokararını beklemeden Türkiye’nin AB üyelik sürecini de etkileyebilecek bir başka süreç başlattı.

‘Çerçeve’ genişleyecek

Sarkozy, AB’nin bir ‘Çerçeve Kararı’nı kullanarak, “Ermeni soykırımın inkarını” AB genelinde yasaklamak istiyor.

Söz konusu Çerçeve Kararı, Avrupa Birliği Adalet ve İçişleri Konseyi’nin 19 Nisan 2007’de kabul ettiği, “Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığıyla Mücadele” amacıyla alınmış ve üye devletlerin ırkçılıkla mücadeleyi ve Yahudi Soykırımı’nı inkarın cezalandırılmasını kapsayan düzenlemeler çıkarmasını şart koşmuştu. Ortak Çerçeve kararı 2001 yılından beri müzakere konusu olmuş ve 2007 yılında Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nda kabul edilmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin talimatı üzerine Fransa’nın Brüksel’de görevli olan bürokrat ve diplomatları, AB Komisyonu ve AB Konseyi nezdinde yeni girişim başlattı. Fransa Senatosu tasarıyı yasalaştırırsa, “Ermeni soykırımını inkarın” da Çerçeve Kararı kapsamına alınarak “inkarcıların” AB genelinde 1 ile 3 yıl hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.