Seo Teknikleri & Google Seo

Seo Teknikleri & Google Seo

SEO, siteleriniz için arama motoru optimizasyonu demektir.

Bir sitenin tutması için önemli 3 etken vardır: 1- İçerik, 2- SEO, 3- Reklam.

Şimdi bunların üzerinde duralım.

1- İçerik:

Özgün İçerik : Sitenizin amacına ve hedef kitlesine uygun, sitenize gelmesini istediginiz ziyaretçilerin, bulmak istedikleri konularda özgün içerikler yazılmalıdır. Yani tamamen kendi klavyenizden çıkan, başka sitelerde birebir aynıları bulunmayan yazılar yazılmalıdır ya da içerikler eklenmelidir. Bazı webmaster’lar içeriklerini başka sitelerden temin edip, içerik üzerinde oynamalar, editlemeler yaparak kendi sitelerinde bu içerikleri yayınlamaktadırlar. Eğer ki, siz kendiniz özgün içerikler yazamıyor iseniz, yukarıda vermiş olduğum örnekteki gibi hazır içerikleri en az %50 oranında editleyerek, düzenleyerek sitenizde yayınlama yolunu da tercih edebilirsiniz.

Güncel İçerik : Sitenizi en az 3 günde bir güncellemelisiniz. Eğer imkan var ise, her gün güncellemeniz sitenizin yararına olacaktır. Bu demek oluyor ki, ne kadar sık güncelleme, o kadar çok indekslenme. İndekslenmenin sonucunda size arama motorlarından gelen hit olarak geri dönecektir.

2- SEO (Arama Motoru Optimizasyonu):

Site İçi SEO: Site içinde, tasarımda ya da script’te yapılan taktikler demektir. Bunların belli başlı kriterleri vardır:

1- Sitenizin konusuna uygun, konunun adı içinde geçen bir domain tescillenmelidir.

2- Sitenizin diline göre hosting saglayıcısı seçiniz. Bu demek oluyor ki, eğer Türkçe bir siteniz var ise, yani Türkiye’ye hitap ediyor iseniz, Türkiye datacenter’larını kullanan firmalardan hosting ya da reseller alınız. Türkiye datacenter’larından kendinizde server (sunucu) kiralayabilirsiniz.

3- Özgün tasarım (CSS + Ajax) ve özgün script kullanılmalıdır. Web master arkadaşların en çok yaptıkları hatalardan biri de hazır template tasarımlar veya hazır scriptler kullanmaktır. Tasarım ve script konusundada özgünlük çok önemli bir etkendir.

4- Site içi SEO’nun olmazsa olmazı özgün ve güncel içeriktir. Site içi SEO’nun en önemli unsurudur diyebiliriz.

5- Her sayfada farklı title (site başlığı), description (site tanımlaması) ve keywords (anahtar kelimeler) kullanılmalıdır. Eğer her sayfada farklı metataglar kullanmak yerine, her sayfada aynı metatag’ları kullanır iseniz arama motoru sıralamanız düşecektir. Bunu önlemek için yukarıda anlattığım gibi her sayfada farklı, yani sayfanın ya da içeriğin veya makalenin konusuna, içeriğine göre metatag’lar kullanınız. Ve önemli bir husus daha: Bu metatag’ları kısa ve öz tutunuz. Fazlası spam’a girer.

6- Her sayfanın konuyla alakalı, uygun sayfa başlığı olmalıdır. Bir örnek ile açıklayım: Diyelim ki, konusu “boing 737” olan bir makaleniz var. Uygun sayfa başlığı “www.siteadi.com/boing-737” ya da “www.siteadi.com/boing-737.html” olmalıdır. Sitenizin sayfalarında PHP script’lerde kullanılan (.htaccess) dosyası yöntemi ile sayfalarınız “www.siteadi.com/icerik/” ya da “www.siteadi.com/içerik.html” şeklinde isimlendirilmelidir.

7- Sitenizin mutlaka site haritası, yani sitenizdeki tüm linkleri listeleyen bir sayfası olması gerekir. Aynı zamanda sitenizin bir XML site haritasına sahip olması gerekir. Bu XML harita Google webmasters’a tanıtılarak Google botlarının sitenize daha kolay erişmesini ve tüm sayfalarınızı gezmesini amaçlar.

8- Webmasterların en çok yaptığı hata ise spam’dır. Geniş bir kavramı vardır: Site içi spam, site dışı spam. Bu bölümde site içi spamlardan bahsedeyim. Site içerisinde gerek metatag bölümünde, gerekse sitenizin en altına ya da her hangi bir yerine sitenizin konusu ile alakalı 3-5’den fazla aynı yazıdır, ya da aynı içerik ama farklı metataglar ile yalancı sayfalar veya aynı içerik, aynı metatag, farklı sayfa ismi ile hazırlanmış yalancı sayfalar, yani site içerisindeki eylemlerin 2-3’den fazlasına spam deniyor. Bu yazı ya da sayfa ismi gibi olabiliyor. Sitelerinizde spam yapmayınız.

Site Dışı SEO: Bununla ilgili bilinmesi gereken belli başlı noktalar şunlar:

1- Sitenizi Google Webmastes’a kayıt edin

2- Sitenizi Dmoz’a kayıt edin.

3- Sitenizi dizinlere ve toplistlere kayıt edin.

4- PR6, PR5 blog türevi sitelere yorum ile beraber linkinizi ekleyin. (3 günde 1 tane gibi…)

5- Aynı içerikli siteler ile çapraz link değişimi yapın. (3 günde 1 tane gibi…)

6- Aynı içerikli sitelerden karşılıksız link satın almak site dışı SEO’da dikkat edilmesi gerekenler: Siteniz için karşılıksız link almaya çalışın, karşılıklısız sizin sitenize verilen linkler ne kadar fazla olur ise sitenizin google sıralamasıda buna indexli olarak yükselecektir. Ancak sitenize link alımlarında dikkat etmeniz husus aşırıya kaçmamanızdır. Hele hele yeni açılmış sitelerinize link almak çok sakıncalıdır. Böyle bir yanlışlık yapar iseniz sandbox yersiniz muhtemelen. Ayrıca sitenize link alımı ya da çapraz link veya dizinlere eklerken acele etmeyin. Her gün 1 tane ya da 2 günde bir tane şeklinde yavaş yavaş ilerleyin. Diyecegim şu ki, eğer siteniz yeni ise ilk ay link falan alıp vermeyin. Site içi SEO’ya yönelin. İlk aydan sonra da site dışı SEO tekniklerini uygulayarak sitenizi full SEO yapılmış olarak yayın hayatına devam ettirin.

3- Reklam:

Şüphesiz ki reklam, sitenizin hitini arttıracak ve sitenizi tanıtacak bir unsurdur. Ama önemli olan hedef kitlenize ulaşabilmektir. Örnek olarak, araba siteniz var ise araba sitesine reklam vermek gibi. Bir site için SEO’nun ne kadar etkisi var ise reklamın da etkisi bir o kadardır.

1- Google Adword’a reklam verebilirsiniz.

2- Aynı içerikli sitelere banner ya da pop up reklam verebilirsiniz.

3- Aynı içerikli sitelerin üye maillistlerine ücret karşılıgında toplu mail reklamı yapabilirsiniz.

4- Aynı içerik olmayan, ancak günlük 100K gibi hiti olan sitelere banner reklam verilebilir.

5- Aklınıza gelen farklı reklam yöntemleri vb. de olabilir

“Seo Teknikleri & Google Seo” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.