Sosyal Ağlarla İlgili Garip Gerçekler

Cisco günümüzde önemi giderek artan sosyal ağlarla ilgili bir güvenlik hazırladı. 2010 Yarıyıl Güvenlik Raporu adlı bu çalışma, sosyal ağların iş ve özel yaşam üzerindeki etkisini ortaya koyuyor.( )

Araştırmaya göre, sosyal ağların artan kullanımı, mobil ağlara bağlı cihazların yaygınlaşması ve sanallaştırma gibi yapısal değişimler, güvenlik alanında yeni bir sektörün oluşmasına neden oldu.

FarmVille Facebookun Efendisi

Raporun dikkat çektiği başka bir durum ise sosyal ağ kullanıcılarının büyük oranının site üzerindeki oyunlara vakit harcaması. Kullanıcıların yüzde 7si günde ortalama 68 dakikasını FarmVille gibi popüler interaktif oyunları oynamakla geçiriyor.( )

Sosyal ağ üyelerinin yüzde 5lik kısmı tarafından günde ortalama 52 dakika boyunca Mafia Wars oynamayı tercih ediyor.

/

FarmVille kullanıcıları esir ediyor

Facebook tutkunlarının yüzde 4ü arasında popüler olan Café Word ise kullanıcıların günlük ortalama 36 dakikasını harcadığı oyun olarak dikkati çekiyor.

Firma iş dünyası gözüyle baktığı zaman bu durumun üretkenlikte düşüş yaşattığını iddia ediyor. Ayrıca, siber suçluların bu oyunlar üzerinden kötü amaçlı yazılımlarını yaymak için yollar geliştirdikleri düşünülüyor. İşte rapordan bazı bölümler