Üzüm kalp için çok faydalı!

Fransız bilim adamları, üzüm suyunun kırmızı şarap kadar kalp hastalıklarında koruyucu etkiye sahip olabileceğini açıkladı.

Üzüm kalp için çok faydalı!

Cardiovascular Research (Kardiyovasküler Araştırmalar) dergisinde yayımlanan çalışmaya öncülük eden Doktor Valeriea Schini-Kerth, üzüm suyunun kalp hastalıklarına karşı kırmızı şarapla aynı etkiyi gösterebildiğini, bu bulgunun önemli olduğunu belirtti.

Çalışma çerçevesinde, Strasbourg Louis Pasteur Üniversitesi araştırmacılarının, iri taneli siyah üzümün (concord) suyunu deneye tabi tuttukları ifade edildi.

Kırmızı şarabın ve bazı üzüm çeşitleri suyunun kardiyovasküler hastalıklarla ilgili bir proteinin üretimini durdurabilen yüksek düzeyde polifenol içerdiği kaydedildi. Schini-Kerth, her üzüm suyunun aynı etkiye sahip olmadığını hatırlatarak, polifenol içerenlerin koruyucu olabileceğini vurguladı.

Üzüm antioksidan özellikleriyle de biliniyor. Kuru üzüm kan yapıcı olarak da özellikle anemi hastaları tarafından tercih ediliyor. Üzüm pekmezi yine hamile ve emzikli kadınlara kan yapıcı olması nedeniyle tavsiye ediliyor

“Üzüm kalp için çok faydalı!” için bir yorum

  1. Doğa bize her hastalığın ilacını sunuyor ama biz kıymetini bilmiyoruz.

Yorumlar kapatıldı.