Vintage Abiye Modası

Eski dönemlerin modası vintage tarzı elbiseler günümüzde bazıları tarafından demode görünse de bu tarz kıyafetlerin de sevenleri var. İşlemeli vintage abiye modelleri kaliteli ve ince işçilikleriyle beğeni topluyor.

Vintage Abiye Modası

Vintage Abiye Modası

Vintage Abiye Modası

Vintage Abiye Modası

Aralarında 1920’ler modası gereği bolca giyilen püsküllü elbise modelleri de var. Evet; 1920’lerde kadınlar düşük belli, dökümlü kıyafetler giymişler; elbiselerde saçak, payet, volan, boncuk gibi detaylar kullanılmış. Tüvit kıyafetler bu dönemlerde moda olmuş, jarse kumaşlar çok modaymış. Diz altına inen pileli etek modelleri de öyle. Kadınlar saçlarını dalgalı yaptırmış, uzun eldivenler kullanmış, kürk giymişler çoklukla. 1926’da küçük siyah elbise modelleri düşmüş piyasaya ve çok da popüler olmuş. 1930-1945 arasında yaşanan büyük ekonomik kriz modayı da etkilemiş. İnsanlar hazır giyimden uzaklaşmışlar, birçok kadın dikiş dikmeye yönelmiş, aynı kıyafetler tadilat yapılıp tekrar giyilmiş. Eldivenler 1930’larda moda trendleri arasında ağırlıklı bir yer kaplamış yine; hatta o dönemin en önemli aksesuarı olmuşlar ve farklı biçimlerde olmak üzere günlük kıyafetlerde de, gece elbiselerinde de kullanılmışlar.

Vintage Abiye Modası

Vintage Abiye Modası

Vintage Abiye Modası

50’li yıllarda vücut kıvrımlarını ortaya çıkaran kadınsı kesimli modeller sarmış ortalığı. Özenerek seçmeye çalıştığım vintage abiye elbise resimleri arasında görebileceğiniz bel kıvrımına vurgu yapan düz ve dar kesimli elbiseler de bu dönemde ortaya çıkmış; kabarık balon etekler de. 1960’larda hem hippi giyim tarzına özgü rahat, salaş, renkli, çiçek desenli, etnik desenli kıyafetler modaymış; hem de vücuda oturan daha kadınsı parçalar. Pop art stilinin etkisiyle baskılı ve puanlı elbise modelleri de çok kullanılmış.