WiMAX Başlamadan Bitti

Kablosuz iletişim teknolojisinde bir çığır açacağı söylenen WiMax standardı çok yakında ortadan kaybolacak. İstediği desteği bulamayan ve gelişim süresi çok uzun süren bu standart için birçok firma farklı arayışlara girdi.

Ağ teknolojileri konusunda uzman olan Cisco, geçen sene WiMax ile olan tüm ümitlerini yitirdi ve desteğini çekti. WiMaxin diğer büyük destekçisi olan Intel geçen günlerde 100 milyon Clearwire hisse senedini satışa çıkardı.

Clearwireın yaklaşık %10una denk gelen bu satış, piyasada büyük tepki uyandırdı. Clearwire Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük WiMax sağlayıcılarından biri.

/

WiMax 2 standardı hakkında herhangi bir bilgi yok. İlk ürünleri 2014den önce göremeyeceğiz

Intel, 2004 yılında Clearwire ile birlikte WiMax teknolojisine yatırım yapacağını duyurmuştu. O zamanlarda WiMax standardı birçok kablosuz iletişim teknolojisinin veliaht olarak görülüyordu.

WiMax teknolojisi için elbette gelişmeler oldu fakat diğer teknolojilerde yaşanan gelişmeler çok daha hızlıydı. Bu da ister istemez WiMaxi GSM/UMTSın arkasına itti.

Kaldı ki şimdi de LTE teknolojisi konuşuluyor. WiMaX, LTE teknolojisine karşı hiçbir şansı yok. Bu da destekçilerin geri adım atmasına neden oluyor.

::