Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi

Yatırım Ajansı Başkanı İlker Aycı Almanyada Opel Avrupa Başkanı Reilly ile biraraya geldi. Opel, yatırım konusunda kesin bir ifade kullanmazken, özellikle Ar-Ge yatırımlarına yönelik teşviklerle ilgilendiğini ortaya koydu

Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi

Levent Köprülü

Hükümetin Türkiyeye yeni otomotiv yatırımları çekilmesi konusundaki çabaları devam ederken, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile Opel Avrupa Başkanı Nick Reilly arasında uzun zamandır konuşulan görüşme de geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.

Reilly, görüşmede Opelin olası yatırımı konusunda net bir ifade kullanmazken, Ar-Ge teşviklerinin kendileri açısından dikkat çekici olduğunu ifade etti. 2001 krizinde Türkiyedeki üretim tesisini kapatmak zorunda kalan Opeli yeniden yatırıma davet etmek için Yatırım Ajansı Başkanı ile Opel Avrupa yönetimini biraraya getiren görüşme, nihayet ekim ayının ortalarında Almanyada gerçekleşti.


Opel Türkiye yönetiminin de uzun uğraşları sonucu gerçekleşen görüşmede, Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı ile ekibinin yanı sıra Ekonomi Bakanlığından da yetkililer hazır bulundu.“Gerekirse gözden geçiririz”İlker Aycı ve beraberindeki heyet Opel/Vauxhall Avrupa Başkanı Nick Reillynin yanı sıra Opel Avrupa Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi. Toplantı sonrasında heyet, Opelin Almanyadaki Rüsselsheim fabrikasını gezdi.Yatırım Ajansı yetkilileri, görüşmede Opel Avrupa yönetimine Türkiyenin yatırım konusunda doğru bir ülke olduğunu anlatırken, bunun nedenlerini ve pazarın potansiyelini de aktardı.

Opel/Vauxhall Avrupa Başkanı Nick Reilly de, Opelin bundan sonraki dönemde karlılık üzerine odaklanacağını, bu anlamda verimsiz operasyonlarını gözden geçirebileceğini anlattı. Reillynin “Bu anlamda şayet verimsiz bir operasyon söz konusu olursa, gerektiğinde Batı Avrupadaki bazı üretim tesislerimizi daha etkin ve düşük maliyetle üretebileceğimiz bölgelere taşıyabiliriz. Bu anlamda Türkiye de bu seçenekler arasında yer alabilir” dediği öğrenildi. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik de, görüşmenin son derece verimli geçtiğini ancak yatırım kararının bir gecede alınabilmesinin mümkün olmadığını hatırlattı. Keklik, şu an için somut bir yatırım kararı bulunmadığına dikkat çekerken, Opelin verimsiz tesisler konusunda atacağı adımların orta-uzun vadede değerlendirilmesi gerektiğinin de altını çizdi. Keklik, bununla birlikte Türkiyede özellikle Ar-Ge yatımlarına yönelik sağlanan teşviklerin Opel Avrupa yönetiminin de dikkatini çektiğini vurguladı.Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, bununla birlikte kasım ayında Bursada seri üretimine başlanacak yeni Combo için Opel tarafından 137.1 milyon euro yatırım gerçekleştirildiğini de hatırlattı.

Combo için Avustralya da beklemedeTofaşın Bursa tesislerinde ön üretimi başlayan ve kasımda seri üretimine geçilecek yeni Combo, Almanya ve İngilterede tanıtıldı. İngilterede Vauxhall, diğer Avrupa pazarlarında da Opel markasıyla satılacak Combonun, iki pazarda da Şubat 2012de yollara çıkacağı belirtiliyor. Bununla birlikte yeni Combonun, güncel Combonun “Holden” markasıyla satıldığı Avustralyada piyasaya çıkıp çıkmayacağı merak konusu oldu. GMin Opel markasını yeniden bu pazara sokmak istediği belirtilirken, yeni Combonun da Holden yerine Opel logosu taşıyabileceği konuşuluyor. Ancak Opel Avustralya, güncel Combonun bir yıl daha satılacağına ve yeni Combonun gündemin üst sıralarında olmadığına da dikkat çekiyor.

Tofaşın yıl sonuna kadar 6 bin adet Combo üretecek. 2012den itibaren her yıl 40 bin adedi bantlardan indirilecek. Yeni Combonun Panel Van versiyonu Almanyada 13 bin 750 eurodan (+ KDV) başlayan fiyatlarla satılacak. Doblonun Almanyadaki başlangıç fiyatı 12 bin 700 euro civarında.Yeni Combonun Türkiyede martta piyasaya çıkması beklenirken, Avrupadaki talep nedeniyle kısıtlı sayıda araç alınabileceği belirtiliyor. Nitekim Opel Türkiye yetkilileri, bu sayının 1000 civarında olabileceğine dikkat çekiyorlar.Evrim geçiren Zafira şubatta geliyorOpelin MPV sınıfındaki temsilcisi Zafira, tamamen yeni baştan yaratılan üçüncü nesliyle şubat ayından itibaren Türkiyede satışa sunulacak. Yeni Zafiranın başlangıç fiyatının, 70 bin TL civarında olacağı belirtiliyor. Eskisine göre daha geniş ve daha sportif hale gelen yeni Zafira, ön tasarımıyla Opelin yeni nesil araçlarından elektrikli Amperaya benzerliğiyle dikkat çekiyor. İç mekanı daha lüks bir yapıya kavuşan Zafira Tourer, geliştirilmiş “Flex7” hareketli koltuk sistemi ve 30dan fazla saklama bölmesi sayesinde eski nesillerinde olduğu gibi hayli fonksiyonel. Türkiyede yılda 500 adet satılması hedeflenen Zafira Tourer, 1.4 lt turbo beslemeli ve 140 HP güce sahip benzinli motor seçeneğiyle getirilecek. Aracın 1.8 lt benzinli ve 2.0 lt hacimli dizel motor seçenekleriyse sipariş üzerine ithal edilecek. Zengin donanımlarla ithal edilecek Zafira Tourerda şasi ve direksiyon tepkilerini yol durumu, sürücünün kullanım alışkanlığının yanı sıra hıza göre otomatik olarak ayarlayan “FlexRide” sistemi, gaz pedalı ve motor tepkilerini ayarlamaya yarayan üç farklı sürüş moduna sahip “Driving Mode Control” gibi unsurlar da bulunacak.src=http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2011/10/30/fft16_mf1733272.JpegNew Yorklu taksisini ilk kez görecek!New York Belediyesinin açtığı “Geleceğin Taksisi” ihalesini kazanan ve 2013den itibaren kentin yollarında dolaşmaya başlayacak olan Nissan NV200, New York halkının karşısına ilk kez çıkacak.

Nissan Kuzey Amerika ile New York Taksi ve Limuzin Komisyonunun Broadwayde düzenlediği 5 günlük etkinlikte, halk ve taksiciler aracı ilk kez inceleme fırsatı bulacak. İhalede Ford ve Nissan ile finale kadar gelen Karsan, halen geliştirme çalışmalarına devam ettiği “V1” aracının gerçek boyutlu iç ve dış maketini bu yılın başlarında New Yorkta sergilemişti. Amerikalı basın mensupları, engelli derneklerinin temsilcileri ve yerel siyasetçiler, bu maketleri detaylı şekilde incelerken aracın fonksiyonelliğine tam not vermişlerdi. Nissanın da, NV200 taksinin iç mekan özelliklerini benzer bir şekilde göstermesi bekleniyor.

Minikler hayallerindeki aracı çizecekToyota, Türkiyedeki çocuklara ödüllü uluslararası resim yarışmasına katılma fırsatı sunuyor. Hayallerindeki otomobili resmederek 31 Ocaka kadar başvuran 15 yaş ve altındaki çocuklar, önce Türkiye yarışmasında dereceye girmek için yarışacak. Türkiyede dereceye girenler, 80 ülkeden seçilmiş eserin yer alacağı uluslararası yarışmaya katılma şansı elde edecek. Katılmak isteyen çocukların, hayallerindeki otomobili bir kenarı 270 – 300 mm, diğer kenarı 420  450 mm arasındaki ebatlara sahip istedikleri türde kağıda istedikleri resim malzemesiyle resmetmeleri gerekiyor. Ve bunları elbette Toyota plazalara teslim etmek gerekiyor.src=http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2011/10/30/fft16_mf1733273.Jpeg

Peugeot RCZ artık daha özelFransız üreticinin sportif coupe modeli RCZ, yeni özel seri versiyonuyla daha yırtıcı bir hale geldi. Türkiyede sadece 30 kişinin sahip olabileceği “Asphalt” versiyonu, orijinal “mat gri” rengi, özel donanımları ve 1.6 THP (200 HP)  motoruyla dikkat çekiyor.

Kasım ayından itibaren piyasaya sunulacak Peugeot RCZ Asphalt, sadece mat gri rengi ve özel 18 inçlik jantlarıyla değil, iç mekanda kullanılan unsurlarla da farklılaşmış. Özel “Asphalt” yazılı nappa deriden çift dikişli, elektrikli ve ısıtmalı spor koltuklar, yine Asphalt yazısının bulunduğu kapı eşikleri bunlardan sadece birkaçı. Oldukça uzun bir donanım listesine sahip olan RCZ Asphaltta ESP, Dinamik Denge Kontrolü (CDS), Elektronik Fren Gücü Dağıtıcısı (REF), Acil Fren Desteği (AFU), Akıllı Çekiş Kontrolü, Yokuşta Kalkış Desteği gibi donanımlar standart. Konfor ve görsellik açısından da JBL müzik sistemi, USB girişi + Bluetooth telefon kiti, alüminyum spor pedallar, çift bölgeli otomatik klima, deri direksiyon simidi ve dahası var. 

“Yatırım Ajansı Almanyaya gitti Opel Ar-Ge teşvikleriyle ilgilendi” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.